Object reference not set to an instance of an object. 0312 231 0 966 - 231 09 66 | BOSCH SERVİS ANKARA |
banner
   
Çamaşır Makinesi Arızaları

Evimizde kullanmış olduğumuz beyaz eşyalar özellikle de çamaşır makineleri belirli
bir süre geçtikten sonra mekanik veya elektronik arıza gösterebilmektedir. Sizlere
bu yazımızdaçamaşır makinenizde oluşabilecek veya oluşmuş ise yardımcı olabilecek olası
çamaşır makinesi arızaları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.Şayet sizin cihazınızda
oluşan arıza nedeni aşağıdaki listede yer almıyorsa,alt kısımda bulunan yorum bölümünden
çamaşır makinenizin arızası hakkında bilgiyi bize ulaştırmanız durumunda hem cihazınızda
ki arıza ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir hemde sizden sonra çamaşır makinesinde aynı
arızayı yaşayacak olan tüketicilere yardımcı olmuş olabilirsiniz. Ayrıca hangi marka ve model
olursa olsun çamaşır makinesi arızaları için 0312 231 0 966 nolu telefondan firmamızı arayarak
özel servis hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.Çamaşır makinesi arızaları giderimi 1 yıl
garantili olarak yapılmaktadır.

   
1.1. Olası Çamaşır Makinesi Arızaları

Soru : Çamaşırda yıkama işi bittikten sonra çamaşırların üzerinde detarjan bırakıyor, yumuşatıcı konan yerde çamaşır yıkandıktan sonra o haznede su kalıyor.
Cevap : Programında deterjanın suyla beraber akıp akmadığını kontrol ediniz.su alırken deterjan kazana gitmiyor ise deterjan kutusu su ayar klepesi ayarlanacaktır. Yok eğer su alırken deterjanı alıyor ise durulama suyunu almıyor olabilir.kontrol ediniz.yumuşatıcı konan yerde bir parça vardır o parçayı söküp yıkayınız. Ayrıca çekmecenin yumuşatıcı konan yerinde bir delik vardır o deliği temizleyiniz.

Soru : Çamaşır makinemin su alıp su vermesi programın ilerlemesi gayet normal işliyor fakat motoru hiç bir şekilde ne yıkamada ne de sıkmada dönüyor.
Cevap : Motor kömürleri bitmiş olabilir.kontrol ediniz.2 adet motor kömürü vardır.motor kapaklı olduğu için kömürler biraz zor görünür.

Soru : Çamaşır makinesi elbiselere delik şeklinde zararlar veriyor, yıkanan elbiselerde mercimek büyüklüğünde delikler oluşuyor.
Cevap : Körük lastiğinde problem olabilir, lastikle tambur arasında boşluk kalmış olabilir.(tambur ağzı yamulmuşsa) Son olarak elinize kilotlu çorap alıp tamburun iç yüzüne sürtün, belki tambur delikleri dışa dönmüşse çamaşırlara takılıp yırtıyor olabilir tambur deliğini içe çakarak düzeltirsiniz.

Soru : Çamaşır makinesi suyu ısıtmıyor, nedeni ne olabilir ?
Cevap : Çamaşır makinesi suyu ısıtmıyorsa çok büyük olasılıkla rezistansların da problem meydana gelmiş olabilir ve değişmesi gerekebilir.

Soru : Çamaşır makinesi soğuk yıkamada bile suyu ısıtıyor.
Cevap : Cihazınızın termostatında bir arıza meydana gelmiş olabilir veya beyin ısıtma kontakları birbirine yapışmış olabilir.

Soru : Çamaşır makinesi kazanından çok fazla ses geliyor.
Cevap : Bu arızanın olası nedeni kazanı tutan amortisörlerin veya kazan kancalarının zarar görmesinden kaynaklanmaktadır.

   
1.2. Diğer çamaşır makinesi arızaları

Program başlatılamıyor veya program seçimi yapılamıyor. Altyapı kaynaklı problemler (şebeke voltajı, su basıncı vb.) nedeniyle makine kendini korumaya almış olabilir. Başla / Bekle / İptal tuşuna 3 saniye süreyle basarak makineyi fabrika ayarlarına getirin.

Makinenin içinde su var. Üretim sırasında kalite kontrol işlemleri nedeniyle makinede bir miktar su kalmış olabilir. Bu arıza değildir, suyun makineye zararı yoktur.

Çamaşır Makinemin altından su geliyor. Hortumlarda ya da pompa filtresinde problem olabilir. Su girişi hortumlarının contalarını yerlerine iyice yerleştirin. Hortumu musluğa sıkıca takın. Pompa filtresi tamamen kapanmamış olabilir. Pompa filtresinin tamamen kapalı olduğundan emin olun.

Çamaşır Makinesi su almıyor. Musluk kapalı olabilir. Su girişi musluklarını açın. Su girişi filtresi tıkalı olabilir. Su girişi filtresini temizleyin. Yükleme kapağı kapanmamış olabilir. Yükleme kapağını kapayın.

Çamaşır makinesi su boşaltmıyor Su gideri hortumu tıkanmış veya kıvrılmış olabilir. Hortumu temizleyin veya düzeltin. Pompa filtresi tıkanmış olabilir. Pompa filtresini temizleyin.

Çamaşır Makinem titreşim veya ses yapıyor. Makine dengesiz duruyor olabilir. Ayaklarını ayarlayarak makineyi dengeleyin. Pompa filtresine sert bir cisim kaçmış olabilir. Pompa filtresini temizleyin. Nakliye emniyet cıvataları çıkarılmamış olabilir. Nakliye emniyet cıvatalarını çıkarın. Makinedeki çamaşır miktarı az olabilir. Makineye daha çok çamaşır yükleyin. Makineye aşırı miktarda çamaşır konmuş olabilir. Makinenin içindeki çamaşırların bir kısmını çıkarın ya da çamaşırları elinizle düzelterek makinenin içine eşit bir şekilde dağıtın. Makine sert bir yüzeye dayanıyor olabilir. Makinenin herhangi bir yere dayanmadığından emin olun. Makine, program başladıktan bir süre sonra durdu. Voltaj düşüklüğü nedeniyle makine bir süre durmuş olabilir. Voltaj normal seviyeye geldiğinde makine çalışmaya kaldığı yerden devam eder.

Makine aldığı suyu doğrudan tahliye ediyor. Tahliye hortumu yeterli yükseklikte olmayabilir. Tahliye hortumunu kullanım kılavuzunda anlatıldığı gibi bağlayın.

Yıkama sırasında makinede su görünmüyor. H Su makinenin görünmeyen bölümündedir. Bu bir arıza değildir.

Yükleme kapağı açılmıyor. Makinedeki su seviyesinden dolayı kapak kilidi devrededir. Pompa ya da Sıkma programını çalıştırarak suyu tahliye edin. Makine suyu ısıtıyor ya da sıkma adımında olabilir. Programın bitmesini bekleyin. Kapak kilidi devrededir. Kapak kilidi program bittikten birkaç dakika sonra devreden çıkar. Kapak kilidinin devreden çıkması için birkaç dakika bekleyin.

Yıkama, kılavuzda belirtilenden daha uzun sürüyor. Su basıncı düşük olabilir. Makine, gelen su miktarının azalması nedeniyle yıkama kalitesinin düşmesini önlemek için yeterli suyu alıncaya kadar bekler. Bu nedenle yıkama süresi uzar. Voltaj düşük olabilir. Voltaj düşük olduğunda yıkama kalitesinin düşmemesi için yıkama süresi uzatılır. Su girişi sıcaklığı düşük olabilir. Soğuk mevsimlerde suyun ısıtılması için gereken süre uzar. Ayrıca, yıkama kalitesinin düşmemesi için de yıkama süresi uzatılır.

Durulama sayısı ve / veya durulama suyu miktarı artmış olabilir. Makine, daha iyi durulama yapması gerektiğinde durulama suyu miktarını artırır ve gerekirse bir durulama adımı daha ekler. Fazla deterjan kullanılması nedeniyle aşırı köpük oluşmuş ve otomatik köpük sönümleme sistemi devreye girmiş olabilir. Önerilen miktarda deterjan kullanın. C Çamaşırlar makine içinde iyi dağılmadığı zaman, makine, kendisine ve çevresine zarar vermemek için sıkma adımına geçmez. Çamaşırları düzeltip tekrar sıkma yaptırın.

Program süresi geri saymıyor. (Ekranlı modellerde) Su alırken zamanlayıcı durabilir. Makine, yeterince su alıncaya kadar süre göstergesi geri saymaz. Alınan su miktarı azaldığında yıkama kalitesinin düşmemesi için makine, suyunu tamamlayana kadar bekler. Süre göstergesi daha sonra geri saymaya devam eder. Isıtma adımında zamanlayıcı durabilir. Makine, seçili sıcaklığa ulaşana kadar süre göstergesi geri saymaz. Sıkma adımında zamanlayıcı durabilir. Makinenin içindeki çamaşırların dengesiz dağılmış olması nedeniyle otomatik dengesiz yük algılama sistemi devreye girmiş olabilir. C Çamaşırlar makine içinde iyi dağılmadığı zaman, makine, kendisine ve çevresine zarar vermemek için sıkma adımına geçmez. Çamaşırları düzeltip tekrar sıkma yaptırın.

Çamaşır makinesi sıkma yapmıyor Çamaşır, makinede dengesizlik yaratmış olabilir. Makinenin içindeki çamaşırların dengesiz dağılmış olması nedeniyle, otomatik dengesiz yük algılama sistemi devreye girmiş olabilir. C Çamaşırlar makine içinde iyi dağılmadığı zaman, makine, kendisine ve çevresine zarar vermemek için sıkma adımına geçmez. Çamaşırları düzeltip tekrar sıkma yaptırın. Makine içindeki su tahliye edilemediği için sıkma yapmamış olabilir. Filtre ve tahliye hortumunu kontrol edin. Fazla deterjan kullanılması nedeniyle aşırı köpük oluşmuş ve otomatik köpük sönümleme sistemi devreye girmiş olabilir. Önerilen’ miktarda deterjan kullanın.

Yıkama performansı kötü: Grileşme var. Uzun süre, yetersiz miktarda deterjan kullanılmış olabilir. Su sertliğine ve çamaşıra göre önerilen miktarda deterjan kullanın. Uzun süre, düşük ısıda yıkama yapılmış olabilir. Yıkanan kumaşa uygun sıcaklığı seçin. Sert sularda, yeterli deterjan kullanılmamış olabilir. Su sertse, yeterli miktarda deterjan kullanılmaması çamaşır üzerindeki kirin çamaşıra yapışmasına ve çamaşırda zamanla grileşmeye neden olur. Grileşme oluştuktan sonra gidermek zordur. Su sertliğine ve çamaşıra göre önerilen miktarda deterjan kullanın. Çok miktarda deterjan kullanılmış olabilir. Su sertliğine ve çamaşıra göre önerilen miktarda deterjan kullanın. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz.

Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi. Yıkama performansı kötü: Lekeler çıkmadı veya çamaşılar beyazlaşmadı. Yeterli miktarda deterjan kullanılmamış olabilir. Çamaşıra uygun türde ve önerilen miktarda deterjan kullanın. Aşırı çamaşır yüklenmiş olabilir. Makineyi aşırı yüklemeyin. “Program ve Tüketim tablosu”nd’a tavsiye edilen miktarda çamaşır yükleyin. Yanlış program ve sıcaklık seçilmiş olabilir. Yıkanan kumaşa uygun olan program ve sıcaklığı seçin. Hatalı deterjan kullanılmış olabilir. Makineye uygun, orijinal deterjan kullanın. Deterjan hatalı gözde olabilir. Deterjanı doğru göze koyun. Çamaşır suyuyla deterjanı birbirine karıştırmayın. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”.

Çamaşırlarda yağlı lekeler oluştu. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”. Yıkama performansı kötü:

Çamaşırlar kötü kokuyor. Devamlı düşük sıcaklıkta ve / veya kısa programlarda yıkama nedeniyle, kazanda koku ve bakteri tabakaları oluşabilir. Deterjan çekmecesini ve makinenin kapağını her yıkamadan sonra aralık bırakın. Böylece içerde bakteriler için elverişli, nemli bir ortam oluşmamış olur. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”.

Çamaşırların rengi soldu. Aşırı miktarda çamaşır yüklenmiş olabilir. Makineyi aşırı yüklemeyim. Kullanılan deterjan nemlenmiş olabilir. Deterjanları nemsiz bir ortamda, kapalı olarak saklayın ve aşırı sıcağa maruz bırakmayın. Yüksek bir sıcaklık derecesi seçilmiş olabilir. Çamaşırların türüne ve kirine uygun bir program ve sıcaklık seçin. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”. Çamaşır makinem iyi durulama yapmıyor Kullanılan deterjanın miktarı, markası veya saklama koşulları uygun değildir. Çamaşır makinesine ve çamaşırlarınıza uygun bir deterjan kullanın. Deterjanları nemsiz bir ortamda, kapalı olarak saklayın ve aşırı sıcağa maruz bırakmayın. Deterjan yanlış göze konmuş olabilir. Ön Yıkama seçilmediği halde ön yıkama gözüne deterjan konursa, makine bu deterjanı durulama ya da yumuşatıcı adımında alabilir. Deterjanı doğru göze koyun. Pompa filtresi tıkalı olabilir. Filtreyi kontrol edin. Tahliye hortumu kıvrılmış olabilir. Tahliye hortumunu kontrol edin.

Çamaşırlar yıkandıktan sonra sertleşti. Yeterli miktarda deterjan kullanılmamış olabilir. Su sertliğine uygun miktarda deterjan kullanılmaması, zamanla çamaşırların sertleşmesine neden olur. Su sertliğine uygun miktarda deterjan kullanın. Deterjan yanlış göze konmuş olabilir. Ön Yıkama seçilmediği halde ön yıkama gözüne deterjan konursa, makine bu deterjanı durulama ya da yumuşatıcı adımında alabilir. Deterjanı doğru göze koyun. Deterjanla yumuşatıcı karışmış olabilir. Yumuşatıcıyı deterjanla karıştırmayın. Çekmeceyi sıcak suyla yıkayıp temizleyin. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”.

Çamaşırlar yumuşatıcı kokmuyor. Deterjan yanlış göze konmuş olabilir. Ön Yıkama seçilmediği halde ön yıkama gözüne deterjan konursa makine, bu deterjanı durulama ya da yumuşatıcı adımında alabilir. Çekmeceyi sıcak suyla yıkayıp temizleyin. Deterjanı doğru göze koyun. Deterjanla yumuşatıcı karışmış olabilir.Yumuşatıcıyı deterjanla karıştırmayın. Çekmeceyi sıcak suyla yıkayıp temizleyin. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”.

Çamaşır makinesi çekmecesinde deterjan kalıntısı var. Deterjan, çekmece ıslakken konulmuş olabilir. Deterjan koymadan önce çekmeceyi kurulayın. Deterjan nemlenmiş olabilir. Deterjanları nemsiz bir ortamda, kapalı olarak saklayın ve aşırı sıcağa maruz bırakmayın. Su basıncı düşük olabilir. Su basıncını kontrol edin. Ön yıkama suyunu alırken ana yıkama gözündeki deterjan ıslanmış olabilir. Deterjan gözünün deliklerinde tıkanıklık olabilir. Delikleri kontrol edip tıkanıklık varsa temizleyin. Deterjan gözü vanalarında sorun olabilir. Yetkili Servisi arayın. Deterjanla yumuşatıcı karışmış olabilir. Yumuşatıcıyı deterjanla karıştırmayın. Çekmeceyi sıcak suyla yıkayıp temizleyin. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”. Çamaşırlarda deterjan kalıntısı var. Aşırı miktarda çamaşır yüklenmiş olabilir. Makineyi aşırı yüklemeyin. Yanlış program ve sıcaklık seçilmiş olabilir. Yıkanan kumaşa uygun program ve sıcaklığı seçin. Yanlış deterjan kullanılmış olabilir. Yıkanan kumaşa uygun deterjan seçin. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”. Makinede çok miktarda köpük oluşuyor. Çamaşır makinesine uygun olmayan deterjanlar kullanılıyor olabilir. Çamaşır makinesine uygun deterjanlar kullanın. Aşırı miktarda deterjan kullanılmış olabilir. Yalnızca gerektiği kadar deterjan kullanın. Deterjan kötü koşullarda saklanmış olabilir. Deterjanı nemsiz ortamda, kapalı olarak saklayın. Aşırı sıcak ortamlarda saklamayın. Tül gibi delikli çamaşırlar yapıları nedeniyle çok köpürür. Bu tür çamaşırlar için az miktarda deterjan kullanın. Yanlış göze deterjan konulmuş olabilir. Deterjanı doğru göze koyun. Makine, yumuşatıcıyı erken alıyor olabilir. Vanalarda veya deterjan çekmecesinde sorun olabilir. Yetkili Servisi arayın. Düzenli kazan temizliği uygulanmamış olabilir. Kazanı düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için bkz. “Yükleme kapağı ve kazanın temizlenmesi”. Deterjan çekmecesinden dışarı köpük taşıyor. Çok fazla detarjan kullanılmış olabilir. 1 çorba kaşığı yumuşatıcı ile V2 lt suyu karıştırıp deterjan çekmecesinin ana yıkama gözüne boşaltın. C Makineye “Program ve Tüketim tablosu”nda yer alan program ve azami yüklere uygun miktarda deterjan koyun. Ekstra kimyasal kullandığınızda (leke çıkarıcılar, çamaşır suyu vb.), deterjan miktarını azaltın. Program sonunda çamaşırlar ıslak kalıyor Fazla deterjan kullanılması nedeniyle aşırı köpük oluşmuş ve otomatik köpük sönümleme sistemi devreye girmiş olabilir. Önerilen miktarda deterjan kullanın. C Çamaşırlar makine içinde iyi dağılmadığı zaman, makine, kendisine ve çevresine zarar vermemek için sıkma adımına geçmez. Çamaşırları düzeltip tekrar sıkma yaptırın. A Bu bölümdeki talimatları uygulamanıza rağmen sorunu gideremezseniz ürünü satın aldığınız bayi ya da Yetkili Servise (0 312 231 0 966 ) başvurun. Çalışmayan ürünü kendiniz onarmayı asla denemeyin. Yukarıdaki çamaşır makinesi arızaları içerisinden sizin makineniz ile ilgili arıza yer almıyorsa lütfen yorum kısmını kullanarak bizlere makinenizin arızası hakkında bilgi veriniz, bizlerde hem size hemde diğer kullanıcılara yardımcı olalım.

Firmamız özel beyaz eşya servisi olup başta arçelik servisi ve beko servisi olmak üzere bosch, ariston, vestel, aeg, siemens gibi beyaz eşya markalarına özel servis hizmeti sunmaktadır.

 

....

....

....